امروز: جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
سرویس : استان
زمان : ۱۳۹۶/۹/۱ - ۱۳:۲۷
شناسه خبر: ۴۳۲۰۸۶
 
دیدگاه علمای اهل سنت در خصوص پایان کار داعش؛
نقش موثر سردار سلیمانی در نابودی داعش نباید فراموش شود/ وجود تفکر داعشی در منطقه برای جهان اسلام خطر آفرین است
علمای اهل سنت با ابراز خشنودی از پایان کار داعش در منطقه معتقد هستند که فکر و اندیشه ای که داعش را به وجود آورده است هنوز هم برای جهان اسلام خطرآفرین است.

به گزارش دلگان پرس به نقل از عصرهامون، جمعی از علمای شاخص اهل سنت سیستان و بلوچستان در گفتگوهای جداگانه ای  در واکنش به نامه سردار سلیمانی به مقام معظم رهبری مبنی بر برچیده شدن گروه تروریستی داعش از کشورهای سوریه و عراق ضمن تبریک به سردار سلیمانی و تمامی رزمندگان ایثارگر می گویند: امروز همه مسلمان جهان از نابودی داعش در منطقه و آزادی کامل کشورهای سوریه و عراق از سیطره این گروه شادمان هستند.
مولوی نذیر احمد سلامی عضو مجلس خبرگان رهبری، با ابراز مسرت از پایان کار داعش در بلاد اسلامی به خبرنگار عصرهامون گفت: در حال حاضر داعش به لحاظ تشکیلاتی و میدانی نابوده شده است اما نباید از تحرکات بقایای این جریان منحرف، غافل شد.
وی با تاکید بر هوشیاری جهان اسلام در برابر فتنه های پیش رو اظهار کرد: به نظر می رسد داعش و حامیان آن در آینده دست به عملیات انتحاری پراکنده در گوشه و کنار کشورهای اسلامی بزنند، پس نباید از این موضوع نیز غافل شویم.
این عالم شاخص اهل سنت افزود: تفکری که داعش را به وجود آورد حاصل اتاق فکر آمریکا، اسرائیل و برخی از کشورهای مرتجع منطقه بود، امروز هم تفکر داعشی و هم پشتیبانان این گروه وجود دارند که برای جبران این شکست مفتضحانه و ابراز وجود تلاش خواهند کرد تا در نقاط دیگری از این کره خاکی دست به فتنه گری بزنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هدف اصلی داعش تسری ناامنی به داخل ایران بود، ادامه داد: امروز همه مسلمان و البته همه مردم دنیا به این نتیجه رسیده اند که رهنمودهای رهبری، حضور موثر سردار سلیمانی در جبهه نبرد و جانفشانی مردم عراق و سوریه داعش را از صفحه روزگار محو کرده است.
 
نابودی داعش نتیجه وحدت و برادری اقوام و مذاهب اسلامی است
مولوی عنایت الله رسولی زاده در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با تبریک پیروزی نیروی مقاومت اسلامی و نابودی داعش، اظهار داشت: خبر نابودی داعش این نطفه نحس آل سعود و آمریکا باعث شد تا بار دیگر همه جهان به قدرت وحدت مسلمین پی ببرند.
وی افزود: حضور به موقع سردار سلیمانی در منطقه و متحد کردن همه نیروهای مردمی و نظامی در سوریه و عراق یکی از عوامل اصلی پیروزی جبهه مقاومت در برابر داعش بود.
امام جمعه اهل سنت شهرستان سرباز با تاکید بر اینکه کمک مستشاری جمهوری اسلامی ایران مانع پیروزی داعش شد، بیان کرد: داعش در واقع  فتنه ای برای نابودی اسلام واقعی بود اما وحدت به موقع اقوام و مذاهب در سوریه و عراق و حضور فرماندهانی چون سردار سلیمانی در جمع رزمندگان مقاومت اسلامی موجب شکست تمامی نقشه های استکبار شد.
وی ادامه داد: نباید پس از نابودی داعش تصور کنیم که دیگر هیچ فتنه جدیدی در کار نیست، استکبار جهانی همواره به دنبال نقشه های جدید و نو برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام است.
رسولی زاده تحولات جدید منطقه خاورمیانه و فشار سیاسی عربستان برای استعفای نخست وزیر لبنان را آغازگر فتنه های جدید دانست و گفت: اگر تنها اتفاقات سال جاری را مرور کنیم به روشنی به برخی از این فتنه ها میرسیم که قتل عام مسلمانان میانمار، ادامه کشتار زنان، مردان و کودکان بیگناه یمن و اقدامات عجیب آل سعد و سخنان گستاخانه ترامپ نمونه ای کوچک از این فتنه هاست.
وی در پایان با تاکید بر لزوم حفظ وحدت در جهان اسلام، تصریح کرد: نابودی داعش مثال خوبی برای قدرت وحدت میان کشورهای اسلامی است که این مهم باید در فتنه های پیش رو نیز مورد توجه قرار گرفته و به عنوان راهکار اول برا مقابله با استکبار از آن استفاده شود.

تلاش های مجاهدان اسلام به فرماندهی سردار سلیمانی نابودی داعش را رقم زد
مولوی عبدالله حسن زهی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا؛ اظهار داشت: ملت های مظلوم و مسلمان و تمامی کسانی که در حیطه ظلم داعش قرار داشتند به فضل الهی، رهبری ولی امر مسلمین آیت الله خامنه ای و مجاهدت سردار سلیمانی و رزمندگان اسلام از فتنه و شر داعش رهایی یافتند.
وی افزود: امروز فتنه داعش در نطفه خاموش شد که این پیروزی را باید به تمامی مسلمانان جهان به ویژه رهبر انقلاب تبریک گفت چرا که رزمندگان اسلام تروریستهایی را شکست داده اند که تمامی مستکبران جهان به ویژه آمریکا و اسرائیل از آن حمایت می کردند.
مولوی حسن زهی خاطرنشان کرد: مجاهدان اسلام موفق به نابودی داعش شدند اما تفکر داعش هنوز در بعضی از سرزمین های اسلامی وجود دارد بنابراین رزمندگان اسلام باید تفکر داعش را نیز در جهان ریشه کن کنند.
وی تاکید کرد: مسلمانان جهان اعم از شیعه و اهل سنت از شکست داعش بسیار خوشحال و خرسند هستند چرا که داعش با انجام اعمال وحشیانه خود اسلام را در جهان بدنام کرده بود.
مولوی حسن زهی خاطرنشان کرد: داعش به تمامی مسلمانان چه شیعه و چه اهل سنت ظلم کرده بود و با بدعت هایی که ایجاد کرده بود اسلام هراسی را در جهان به وجود آورده بود.
 
امریکا و اسرائیل حامیان داعش بودند
مولوی مجیب الرحمن رئیسی در گفت و گو با شستون ضمن مسرت بخش بودن پیروزی گروه مقاومت اظهار داشت: گروه های تکفیری که فتوای کفر بسیاری از مسلمین جهان را صادر کرده بودند به جز افرادی که در رویه عملکرد مانند خودشان بودند، همه را کافر می دانستند سرانجام به دست گروه مقاومت نابود شدند.
 وی با بیان اینکه داعشی ها در اذهان خودخیال تسلط و تسخیر جهان اسلام را پرورانده بودند، اذعان داشت: روز گذشته با پیروزی بزرگ گروه مقاومت جهان اسلام از شر گروه های تکفیری نجات یافت.
امام جمعه موقت اهل سنت جالق نقش جمهوری اسلامی ایران در شکست دشمن را موثر ترین نقش عنوان کرد و افزود: سپاه پاسداران به فرماندهی سردار سلیمانی که با تدبیر و درایت خاص، آشنایی با فنون جنگی و تجربیاتی که در  دوارن جنگ تحمیلی به دست آورده بود، توانست در عملیات های متعدد داعش را از پای در آورد و دست  این گروه ملعون را از جهان اسلام کوتاه کند.
مولوی رئیسی در ادامه خاطر نشان کرد: طبق بررسی های انجام شده بزرگ ترین حامی داعش اسرائیل و آمریکا بودند چرا که مجروحین آنان را مداوا و نیروهای داعشی را به مهمات و اسلحه های نظامی تجهیز می کردند.
وی تصریح کرد: امریکا و اسرائیل چون نتوانستند مستقیم به اسلام ضربه وارد کنند از گروه های تکفیری داعش حمایت کردند و  در لباس اسلام جنایت های بزرگی را انجام دادند اما با هوشیاری ایران و نیروهای مقاومت نتوانستند اهداف خود پیاده کنند.
 
نابودی داعش قدرت و اقتدار سپاه پاسداران را به رخ جهانیان کشید
مولوی عبدالرحیم ریگیان پور در گفت و گو با خبرنگار لادیز، اظهار کرد: سپاه پاسداران و  سپاه قدس نقش مهمی در پیروزی جبهه اسلام در مقابل تروریست های داعش داشت و این پیروزی در مقابل تروریست های جیره خوار آمریکا باری دیگر قدرت و اقتدار سپاه را به رخ جهانیان کشید.
وی با بیان اینکه آمریکا با وجود حمایت همه جانبه از داعش نتوانست جلوی نابودی فرزند نامشروعش را بگیرد، افزود: سپاه پاسداران در قدرت و اقتدار نظامی و ایجاد امنیت در خاورمیانه حرف اول را می زند و این نبرد سپاه پاسداران علیه تروریست های خونخوار داعش مانوری امنیتی و عامل ایجادآرامش و ثبات در خاورمیانه بود.
وی با بیان اینکه سپاه پاسداران جلوی نفوذ داعش به سایر کشورهای منطقه را گرفت، خاطرنشان کرد: سپاه سپاه به فرماندهی سردار سلیمانی با عمل به منویات مقام معظم رهبری درمقابل تروریست های داعش ایستاد و آنان را از خاک کشورهای عراق و سوریه بیرون راند و به دشمنان نظام نشان داد سپاه پاسداران حامی تمام مظلومان و مسلمانان جهان است.
مولوی ریگیان پور با بیان اینکه ایران قدرتی فرامنطقه ای است، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره قدرت و توان نظامی خود را برای مقابله با مستکبرین و متجاوزان جهان افزایش می دهد و اجازه نمی دهد استکبار جهانی با دسیسه های خود جهان اسلام و مسلمین را هدف قرار دهد.
وی اذعان کرد: سپاه پاسداران جایگاه مردمی دارد و هریک از مردم ایران خود را یک پاسدار می دانند و در کنار سپاه پاسداران به مقابله با دشمنان می پردازند.
امام جمعه اهل سنت میرجاوه با بیان اینکه فتنه گری استکبار جهانی همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب نیز تاکید داشتند اگرچه داعش از بین رفته است اما فتنه گری دشمنان ادامه دارد و آنها دشمنی خود با ملت ایران و دنیای اسلام را به روشی دیگر ادامه می دهند و مردم و مسئولین باید آگاه باشند تا جلوی دسیسه های احتمالی دشمنان در مواردی همانند برجام و یا جنگ نرم را بگیرند.
 
نابودی داعش همه مسلمان را خوشحال کرد
مولوی یار محمد براهویی در گفت و گو با پایگاه خبری ندای هیرمند گفت: همه ی مسلمانان با از بین رفتن داعش خوشحال هستند.
وی حکومت قلابی داعش را عامل گسترش شرارت در منطقه عنوان کرد و افزود: شرارت جزئی از وظایف تعریف شده ی داعش به دست آمریکا و اسرائیل بود که به لطف خدا و یاری رزمندگان اسلام شر آنها  از منطقه کم شده است.
امام جمعه اهل سنت شهرستان هیرمند نقش سردار سلیمانی را در این پیروزی بسیار مهم دانست و تصریح کرد: نقش سردار سلیمانی در این پیروزی غیر قابل انکار است.
وی  با بیان اینکه فتنه باید از ریشه قطع شود گفت: بی شک این پیروزی مقدمه ای برای نقشه ای جدید دشمنان اسلام خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران فتنه داعش را نابود کرد
عبدالصمد دامنی در گفت و گو با خبرنگار پهره، با تبریک موفقیت پیروزی جبهه اسلامی بر گروهک تکفیری تروریستی داعش، اظهار داشت: پیدایش و ظهور گروهک تروریستی و تکفیری داعش به دست عوامل استکباری به ویژه آمریکا جنایتکار و رژیم صهیونیستی، همان مصیبت و فتنه زمان حکومت حضرت امیرالمومنین علی(ع) که توسط دشمنان اسلام ایجاد شده بود و خدا را شاکریم که در این زمان امروز حکومت اسلامی ایران این فتنه ناکام و شکست خورده ماند.
وی گفت: امروز همه مردم از نابودی گروهک داعش که یک مصیبت بزرگی برای تمام عالم به ویژه جهان اسلام و مسلمانان بود، خوشحال و خرسند هستند، چون آنها به هیچکس رحم نمی کردند و ظالمانه همه را می کشتند.
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر افزود: رفتار و حرکات گروهک تروریستی داعش از نظر هیچ موازینی از جمله انسانی، ایمانی و اسلامی قابل قبول نیست، این گروه دنبال رو کارهای خبیثانه استکبار جهانی بودند.
مولوی دامنی خاطر نشان کرد: با لطف و عنایت خدا، همکاری جبهه مردمی عراق و سوریه و تلاش های شبانه روزی مدافعان حرم و سرلشگر قاسم سلیمانی بود که ریشه این گروهک نابود شد و همه ما از زحمات و تلاش های صمیمانه این سردار بزرگ ایرانی تشکر و قدردانی می کنیم و همیشه تا آخر عمر دعای خیر مردم پشت سر اوست. 


انتهای پیام//

دیدگاه شما
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
دیدگاه دیگران
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۳۰
وصیت‌نامه شهید حسین ایوانی/ اى مادر مهربانم سر مزار من گريه نكن
شهید ایوانی در وصیت‌نامه خود آورده است: اى پدر و مادر عزيزم هرگز براى من گريه نكنيد، مخصوصا شما اى مادر مهربانم؛ سر مزار من برايم گريه نكنيد و شكر خدا را به جا آوريد كه لياقت داشته‎ايد همچون فرزندى ر...
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۲۸
فیلم/ چشمانتان را ببندید و به علیرضا کریمی فکر کنید
چشمانتان را ببندید و برای یک لحظه به پهلوان علیرضا کریمی فکر کنید.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۲۷
صوت/ ترانه «خط شکن» با صدای محمدجواد موحد
ترانه «خط شکن» را با صدای محمدجواد موحد بر اساس شعری از محمدمهدی سیار به مناسبت پیروزی جبهه مقاومت اسلامی علیه داعش بشنوید.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۲۵
کنکور حریف ندارد!
قانون سنجش و پذیرش دانشجو باید در مدت پنج سال اجرایی شود و بر اساس آن تاثیر سوابق تحصیلی به 85 درصد برسد این درحالی است که بر اساس اذعان مسئولان، این رقم هم اکنون به 30 درصد رسیده است.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۲۰
سام درخشانی پدر شد +عکس
سام درخشانی تازه ترین پست اینستاگرام خود را به تصویری از نوزاد تازه متولد شده اش اختصاص داد.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۱۹
سنتور زنی شهره سلطانی با تیپ دهه شصتی؛ اِپُل و فُکُل +عکس
شهره سلطانی تازه ترین پست صفحه شخصی اش را به تصویر خاطره انگیز اختصاص داد.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۱۱
از حضور اجباری دانش آموزان تا ناکامی در پرکردن صندلی های خالی/ زنگ خطر انحلال حزب متبوع روحانی و نوبخت به صدا درآمد +تصاویر
در تهران این همایش با حضور محمد باقر نوبخت دبیر حزب اعتدال و توسعه و علی جنتی عضو شورای سیاستگذاری این حزب در محل وزارت ارتباطات برگزار شد که همین استفاده از اماکن دولتی برای برگزاری حزب متبوع دولتی ه...
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۳:۴۶
دشمن برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان برنامه ریزی کرده است
امام جمعه دلگان گفت: دشمنان و دنیای استکبار برای ایجاد اختلاف بین ملت های مسلمانان برنامه ریزی کرده است.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۳:۰۷
سفر وزیر خارجه انگلیس به کشورمان به خاطر آزادی دو جاسوس بوده است
امام جمعه جلگه چاه هاشم گفت: سفر "بوریس جانسون" وزیر خارجه انگلیس در هفته گذشته به کشورمان به خاطر آزادی دو جاسوس انگلیسی بوده است.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۰۸:۰۹
خسارت سرما به مزارع کشاورزی شهرستان دلگان+ تصاویر
سرما و یخبندان روزهای اخیر موجب خسارت بسیار گسترده ای به کشاورزان شهرستان دلگان شده است.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۱:۰۴
واردات قوطی و سنگ سنباده از عربستان/ وقتی تایر بادی سعودی ها درب کارخانجات تایر ایران را پلمپ می کند+ جدول
افزایش واردات تایر بادی از عربستان در ماه های اخیر باعث تعطیلی بسیاری از کارخانجات تایر کشور شده است.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۲:۲۱
فیلم/ واکنش رشیدپور به افزایش 3 برابری عوارض خروج از کشور
رضا رشیدپور در برنامه «حالا خورشید» نسبت به طرح افزایش 3 برابری عوارض خروج از کشور واکنش نشان داد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۲:۳۹
شیوع ایدز در میان زنان بیشتر از قبل شده است/تماس جنسی، در صدر دلایل ابتلا
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از شناسایی 625 نفر مبتلا به بیماری ایدز در استان از ابتدای شیوع این بیماری در جهان خبر داد و گفت: بالا بودن آمار بانوان مبتلا به ایدز در جامعه از چالش های فرارو...
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۲:۱۹
رضاخانی: اگر سلیمی رفتار بهتری نشان می‌داد، ژوری دخالت نمی‌کرد/ مسابقه بهداد برای داوران وزنه‌برداری یک کلاس جهانی است
رئیس کمیته داوران فدراسیون وزنه‌برداری گفت: اعضای هیأت ژوری به‌درستی هر ۲ حرکت دوضرب بهداد سلیمی را خطا اعلام کردند.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۰۸:۱۳
مرکز درمان بستر دلگان علی رغم وعده ها افتتاح نشده است/ پروژه بی سرانجام جنوب شرق در انتظار روبان افتتاح
مرکز درمان بستر 10 تخت خوابی شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان علی رغم وعده های مسئولان همچنان افتتاح نشده است.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۲:۱۸
صدری‌نیا: مستند «قائم‌مقام» روایت منصفانه از آیت‌الله منتظری/ روایت جامع از وقایع انقلاب
محمد صدری‌نیا کارگردان گفت: مسائل مبهم تاریخ انقلاب را جوانان نشنیده‌اند، ما تلاش کردیم در مستند قائم‌مقام روایت جامعی ارائه بدهیم.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۲:۰۷
دستگیری شرور سابقه دار در شهرستان دلگان
فرمانده انتظامي دلگان گفت: در عملیات موفق نیروهای انتظامی این شهرستان، یک شرور مسلح دستگیر شده است.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۱:۵۰
کشف و امحا ۹۰۰ کیلو مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته و فاسد در شهرستان دلگان+ تصاویر
معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: 900 کیلو گرم مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته و فاسد در بازدید کارشناسان بهداشت محیط شهرستان دلگان کشف و معدوم سازی شد.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۰۹:۴۹
شورای عالی انقلاب فرهنگی در عرصه فرهنگ کشور به خوبی نقش آفرین نبوده است
امام جمعه دلگان گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در چند سال گذشته در عرصه فرهنگ و آموزش کشور به خوبی نقش آفرین نبوده است.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۳۰
وصیت‌نامه شهید حسین ایوانی/ اى مادر مهربانم سر مزار من گريه نكن
شهید ایوانی در وصیت‌نامه خود آورده است: اى پدر و مادر عزيزم هرگز براى من گريه نكنيد، مخصوصا شما اى مادر مهربانم؛ سر مزار من برايم گريه نكنيد و شكر خدا را به جا آوريد كه لياقت داشته‎ايد همچون فرزندى ر...
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۲۸
فیلم/ چشمانتان را ببندید و به علیرضا کریمی فکر کنید
چشمانتان را ببندید و برای یک لحظه به پهلوان علیرضا کریمی فکر کنید.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۲۷
صوت/ ترانه «خط شکن» با صدای محمدجواد موحد
ترانه «خط شکن» را با صدای محمدجواد موحد بر اساس شعری از محمدمهدی سیار به مناسبت پیروزی جبهه مقاومت اسلامی علیه داعش بشنوید.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۲۵
کنکور حریف ندارد!
قانون سنجش و پذیرش دانشجو باید در مدت پنج سال اجرایی شود و بر اساس آن تاثیر سوابق تحصیلی به 85 درصد برسد این درحالی است که بر اساس اذعان مسئولان، این رقم هم اکنون به 30 درصد رسیده است.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۲۰
سام درخشانی پدر شد +عکس
سام درخشانی تازه ترین پست اینستاگرام خود را به تصویری از نوزاد تازه متولد شده اش اختصاص داد.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۱۹
سنتور زنی شهره سلطانی با تیپ دهه شصتی؛ اِپُل و فُکُل +عکس
شهره سلطانی تازه ترین پست صفحه شخصی اش را به تصویر خاطره انگیز اختصاص داد.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۴:۱۱
از حضور اجباری دانش آموزان تا ناکامی در پرکردن صندلی های خالی/ زنگ خطر انحلال حزب متبوع روحانی و نوبخت به صدا درآمد +تصاویر
در تهران این همایش با حضور محمد باقر نوبخت دبیر حزب اعتدال و توسعه و علی جنتی عضو شورای سیاستگذاری این حزب در محل وزارت ارتباطات برگزار شد که همین استفاده از اماکن دولتی برای برگزاری حزب متبوع دولتی ه...
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۳:۴۶
دشمن برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان برنامه ریزی کرده است
امام جمعه دلگان گفت: دشمنان و دنیای استکبار برای ایجاد اختلاف بین ملت های مسلمانان برنامه ریزی کرده است.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۳:۰۷
سفر وزیر خارجه انگلیس به کشورمان به خاطر آزادی دو جاسوس بوده است
امام جمعه جلگه چاه هاشم گفت: سفر "بوریس جانسون" وزیر خارجه انگلیس در هفته گذشته به کشورمان به خاطر آزادی دو جاسوس انگلیسی بوده است.