امروز: سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
سرویس : استان
زمان : ۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۰۷:۲۸
شناسه خبر: ۴۳۳۴۰۸
 
اداره کل ارشاد نتوانست مانع اکران عمومی فیلم شعله‌ور شود
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: برای جلوگیری از اکران عمومی فیلم شعله‌ور تلاش‌های زیادی شد ولی متأسفانه این اتفاق نیفتاد و جلوی اکران عمومی این فیلم گرفته نشد.

به گزارش دلگان پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی دو ماه از اکران جنجالی فیلم شعله‌ور در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر در سیستان و بلوچستان می‌گذرد که مسئولان استان نتوانستند مانع اکران عمومی این فیلم شوند.

مدیرکل ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان یک ساعت بعد از اکران این فیلم در زاهدان پیامی صادر و به‌شدت از سازندگان آن انتقاد کرد. وی در این پیام گفت: در این فیلم چهره خوبی از مردم سیستان و بلوچستان به نمایش گذاشته نشده است.

از طرفی صدور این پیام سرآغاز اوج‌گیری انتقادها به این فیلم شد و فضای سیستان و بلوچستان را تحت تأثیر خود قرار داد به‌طوری‌که دو روز بعد از اکران این فیلم در زاهدان، شورای فرهنگی سیستان و بلوچستان نیز به محلی برای نقد فیلم تبدیل شد و مسئولان فرهنگی استان وعده دادند تا از اکران عمومی این فیلم جلوگیری کنند.

اما حالا که بیش از دوم ماه از وعده مسئولان برای جلوگیری از اکران عمومی این فیلم می‌گذرد، معاون هنری و سینمایی ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان به خبرنگار تسنیم گفت: برای جلوگیری از اکران عمومی فیلم شعله‌ور تلاش‌های زیادی شد ولی متأسفانه این اتفاق نیفتاد و جلوی اکران عمومی این فیلم گرفته نشد.

نصیر احمد ملازهی افزود: نشست تخصصی نقد فیلم شعله‌ور با حضور مدیران کل بسیاری از دستگاه‌ها به‌ویژه دستگاه‌های مرتبط با فرهنگ در زاهدان برگزار شد که اکران عمومی نبود بلکه این فیلم برای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه به نمایش درآمد که همه دوستان آمدند و فیلم را دیدند و راجع به آن صحبت شد.

نامه اداره کل ارشاد سیستان و بلوچستان به سازمان سینمایی درباره شعله‌ور

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان ادامه داد: نتیجه این شد که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نامه‌ای خطاب به سازمان سینمایی کشور تنظیم و ارسال کرد که در آن قید شد فیلم‌هایی که از این به بعد قرار است در سیستان و بلوچستان ساخته شوند، قبل از شروع ساخت باید فیلمنامه آن‌ها در شورای فیلمنامه استان بررسی شود و هر فیلم از شورای مشورتی برخوردار باشد تا اطلاعات دقیق و درستی از فرهنگ، زبان، هنر و لوکیشن‌های استان در اختیار کارگردان و تهیه‌کننده قرار دهند نه اینکه کسی را مشاور قرار بدهند که هیچ اطلاعی از فرهنگ، زبان و هنر استان ندارد و لوکیشن‌ها و فضایی را معرفی کند که ممکن است به ضرر استان باشد.

وی با بیان اینکه این اتفاق در فیلم شعله‌ور افتاد و لوکیشن انتخاب شده در این فیلم به چهره سیستان و بلوچستان ضرر زده است، تصریح کرد: فیلم شعله‌ور اساساً نمی‌خواهد فرهنگ سیستان و بلوچستان را هدف قرار دهد بلکه موضوع این فیلم موضوعی اجتماعی است که به دلیل مشاوره‌های بد در لوکیشنی ثبت شده که به لحاظ فرهنگی به چهره استان آسیب‌زده درحالی‌که خود قصه فیلم یا هیچ دیالوگی در این فیلم به استان آسیبی نمی‌زند.

ضعف مشاوره از ایرادهای ساخت شعله‌ور است

ملازهی با بیان اینکه معرفی لوکیشن نامناسب به کارگردان درواقع نشان‌دهنده این بود که در این فیلم ضعف مشاور داشتند، ادامه داد: همه این موارد طی نامه مذکور در بندهای مختلف به سازمان سینمایی کشور اعلام شد حتی در بخشی از این نامه ذکر شد که از این پس در فیلم‌هایی که در این استان ساخته می‌شود در ترکیب عوامل آن از بازیگران استان نیز استفاده کنند.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان افزود: در این نامه درخواست شد تا محتوای فیلم‌ها با یک شورای مشورتی در استان در ارتباط باشد تا وقتی کار تمام می‌شود در صورت نیاز از لحاظ فرهنگی این شورا بتواند آن‌ها را قانع کند که به عنوان مثال این دیالوگ به ضرر استان است یا به لحاظ فرهنگی مناسب نیست یا این تیپ شخصیت و کاراکتر مناسب نیست.

وی تصریح کرد: همان موقع همزمان با این نامه اعتراضات مردم استان نسبت به این فیلم به سازمان سینمایی کشور و بنیاد فارابی ارسال شد که تهیه کننده فیلم شعله‌ور نیز به این موضوع واکنش نشان داد.

بنیاد فارابی پذیرفت که در ساخت شعله‌ور "سهل‌انگاری" شده است

ملازهی اظهار داشت: سازمان سینمایی نیز در نامه‌ای به ما پاسخ داد که محدودیت‌ها و موارد اعلام‌شده از سوی اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان فقط در فیلم‌هایی اعمال می‌شود که از طریق این سازمان برای فیلم‌برداری به استان معرفی شوند اما برای فیلم‌هایی که تهیه‌کننده و یا کارگردان بدون هماهنگی با سازمان سینمایی خودشان به یک شهر سفر می‌کنند و با هماهنگی استانداری یا فرمانداری اقدام به ساخت فیلم می‌کنند این محدودیت‌ها قابل‌اعمال نیست.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در ادامه تصریح کرد: در این نامه حتی خواستار جلوگیری از اکران عمومی این فیلم هم شدیم ولی این اتفاق نیفتاد. چون این موضوع در حیطه اختیارات سازمان سینمایی نبود بلکه حیطه کار اتحادیه تهیه‌کنندگان بود در نتیجه دوستان این کار را نکردند و جلوی اکران این فیلم گرفته نشد.

وی خاطرنشان کرد: بنیاد فارابی هم پذیرفت که این فیلم مشکلاتی دارد و در ارتباط با ساخت آن نیز سهل‌انگاری شده است و دقیقاً در این ارتباط از واژه "سهل‌انگاری" استفاده کرد به‌طوری‌که آقای تابش مدیرعامل این بنیاد در صحبتی که با مدیرکل ارشاد استان داشت تأکید کرد که سهل‌انگاری شده است و از این به بعد دقت می‌کنیم که دیگر این اتفاق نیفتد. حتی این بنیاد قول داد که از فیلم‌سازان استان که بتوانند پروانه ساخت از سازمان سینمایی بگیرند، حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
دیدگاه دیگران
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۷/۵/۱۰ - ۰۸:۴۱
در روشهای سنتی کشاورزی باید تجدید نظر شود/ مشکل سوخت کشاورزان دلگان با روشهای قانونی مرتفع شود
کارگروه کشاورزی شهرستان دلگان با حضور فرماندار و مدیران استانی برگزار شد.
۱۳۹۷/۵/۹ - ۱۹:۴۰
سفر مخفیانه رضا پهلوی به عربستان در سالروز مرگ شاه/ هدیه 40 میلیون دلاری سعودی ها برای تجمعات تابستانه در ایران
رضا پهلوی، فرزند محمدرضا شاه هفته گذشته طی یک سفر مخفیانه با پادشاهان سعودی دیدار کرد.
۱۳۹۷/۵/۹ - ۱۱:۴۶
آمریکا محور و مرکز شرارت در دنیا است/ عقب نشینی ترامپ ناشی از هشدار سردار سلیمانی بود
کارشناس مسائل سیاسی گفت:عقب نشینی ترامپ رئیس جمهور آمریکا از مواضع قبلیش ناشی از هشدار سردار سلیمانی بود.
۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۹:۴۵
عملکرد تعزیرات حکومتی در بازدید از خبازی ها و اصناف مطلوب است
فرماندار دلگان در نشست کارگروه آرد و نان این شهرستان گفت: عملکرد تعزیرات حکومتی در بازدید از خبازی ها و اصناف دلگان مطلوب است.
۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۹:۲۸
مسجد روستای هندل آباد دلگان با همکاری فرمانداری تکمیل می شود
مسجد روستای هندل آباد دلگان با همکاری فرمانداری این شهرستان تکمیل و به بهره برداری می رسد.
۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۸:۵۸
چرا دلار ۱۱ هزار تومان شد؟
چرا دلار ۱۱ هزار تومان شد.
۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۸:۵۰
رئیس سازمان بسیج خواستار برخورد انقلابی دستگاه‌ قضایی با مفسدان اقتصادی شد
سردار غیب‌پرور گفت: مردم خواستار برخورد قاطع و انقلابی مسئولان کشور با مفسدان اقتصادی هستند و قطعاً از اقدامات انقلابی مسئولان و دستگاه‌ قضایی حمایت می‌کنند.
۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۸:۴۷
دلنوشته سرلشکر جعفری/ همگان منتظرتصمیمات انقلابی رئیس جمهور هستند
فرمانده کل سپاه طی دلنوشته ای خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: همگان منتظر تصمیمات انقلابی رئیس جمهور منتخبشان هستند تا از این درگاه نور امیدی به دلهای با ایمانشان بتابد.
۱۳۹۷/۵/۸ - ۱۱:۲۳
دستگاه‌های قضایی با مفسدان اقتصادی برخورد انقلابی کنند/ مردم از دستگاه قضایی پشتیبانی می‌کنند
سردار غیب‌پرور گفت: مردم خواستار برخورد قاطع و انقلابی مسئولان کشور با مفسدان اقتصادی هستند و قطعاً از اقدامات انقلابی مسئولان و دستگاه‌ قضایی حمایت می‌کنند.
۱۳۹۷/۵/۸ - ۰۸:۱۱
ساخت مسجدی در روستای هندل آباد دلگان با برگ درختان خرما/ این مکان مذهبی و عبادی نیاز به تجهیز دارد
یک مسجد به ابتکار یک روحانی بلوچ و اهالی روستا در منطقه هندل آباد دلگان با برگ درختان خرما و شاخه درختان گز ساخته شده است.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها