ترک تحصیل دختران را به حداقل رساندیم/ از دست دادن همکارم در مسیر میرجاوه تلخ ترین خاطره دوران معلمی است

کد مطلب: 433524  |  تاريخ: پنج شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷  |  ساعت: ۰۷:۰۰


مصاحبه ای متفاوت با معلمی منتخب در سیستان وبلوچستان؛

ترک تحصیل دختران را به حداقل رساندیم/ از دست دادن همکارم در مسیر میرجاوه تلخ ترین خاطره دوران معلمی است

مریم کوچکزائی یکی از معلمان منتخب استان سیستان وبلوچستان است که توانسته با مشارکت همکارانش در شهرستان میرجاوه مشکلات دانش آموزان را شناسایی و ترک تحصیل دختران را به حداقل برساند.

به گزارش دلگان پرس به نقل از عصر هامون، در آموزش و پرورش نقش نیروی انسانی مهم است و معلم از مهمترین عوامل موثر در رشد و توسعه کیفی و محتوایی تعلیم و تربیت به شمار می آید، زیرا تربیت انسان نتیجه یک جریان متقابل دو جانبه و بالاخره حاصل عمل مربی و عکس العمل شاگرد است.
با توجه به همین اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش در بین نهادهای مختلف جامعه می توان اذعان کرد، مهمترین نهاد اثرگذار در تربیت و تامین نیروی انسانی می باشد و معلم به عنوان مدرس و مربی می تواند نقش حساس و کلیدی در این رابطه داشته باشد تا نیروی انسانی کارآمد و خلاق برای جامعه تربیت کند.
مریم کوچکزائی یکی از معلمان منتخب استان سیستان وبلوچستان است که دارای مدرک فوق لیسانس ریاضی محض آنالیز با سابقه سه سال آموزشی و هفت سال مدیریتی در مدارس استان مشغول به فعالیت می باشد.
وی در حال حاضر مدیر دبیرستان دخترانه 14 معصومه متوسطه دور دوم متوسطه شهرستان میرجاوه است.
این معلم منتخب در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون اظهار کرد: از دوران دبیرستان به رشته ریاضی و معلم ریاضی آن درس خیلی علاقه داشتم با خودم عهد بسته بودم باید آنقدر خوب این درس را یادبگیرم که معلم ریاضی شوم و آن را به دیگران بیاموزم و موفق هم شدم چون عشق و علاقه به این حرفه را در خود احساس کرده بودم.
به عقیده وی ویژگی های معلم نمونه و موفق قابل شمارش نیست اما می تواند در دین داری، فروتنی و متواضع بودن، گذشت و صداقت، پاکدامنی، قانونمندی، خلاقیت و کار و تلاش، پوشش اسلامی درشان معلمی داشتن خلاصه شود البته اینکه یک معلم سوز و گداز داشته باشد و دانش آموز را درک کند هم بسیار مهم است.
کوچک زائی با بیان اینکه نباید به عنوان وظیفه به کار معلمی نگاه کرد، افزود: معلمی وجدانف عشق و علاقه می طلبد؛ در مناطقی که ما تدریس می کنیم هم از لحاظ مالی هم فرهنگی فقر زیاد است اینجاست که یک معلم باید وظیفه دانش آوز و والدین را ایفا کند زیرا ازدواج زودرس در این منطقه یکی از مسائلی است که دغدغه ما می باشد که در این راستا به صورت خصوصی با والدین صحبت کرده ایم و ترک تحصیل دختران را به حداقل رسانده ایم.
وی شناسایی مشکلات دانش آموزان و رفع آن را اقدام دیگری دانست که با مشارکت همکارانش توانسته در آن گام های موثری بردارد از همین رو ادامه داد: برگزاری کلاس های فوق درسی رایگان با کمک خیرین دیگر اقدام مناسب برای دانش آموزان این منطقه بود که نتیجه آن قبولی دانش آموزان در کنکور بود.
این معلم منتخب مهمترین دغدغه کنونی قشر معلم را حفظ جایگاه اجتماعی و شان و منزلت مقام آنها عنوان کرد و افزود: اگر این موضوع حفظ شود هدف بالای معلمی که انسان سازی است محقق می شود.
وی تلخ ترین خاطره دوران معلمی خود را از دست دادن یکی از همکارانش در مسیر میرجاوه دانست و گفت:  وی دبیر شیمی مدرسه بود که از سبزوار برای تدریس در این منطقه مشغول به فعالیت بود که به علت تصادف جام خود را در این مسیر را از دست داد.
کوچکزائی شیرین ترین خاطره دوران معلمی را هم قبولی دانش آموزان سال گذشته در امتحانات نهایی و کنکور سراسری عنوان کرد و ادامه داد: شادی دانش آموز برای معلم بهترین خاطره است.
البته این معلم منتخب سیستان و بلوچستان بهترین هدیه ای که در این دوران دریافت کرده است را گلدان کوچکی که اندازه اش به کف دست هم نمی رسید از طرف یک دانش اموز در دوران خدمتش در بلوچستان دانست و گفت: آن دانش آموز خجالت می کشید هدیه اش را به من تحویل دهد اما این هدیه آنقدر ارزشمند بود که هنوز هم آن را نگه داشته ام.
انتهای پیام/
 


http://www.dalganpress.ir/detail/News/433524/5

چاپ خبر