اوقات فراغت ، فرصت یا تهدید

کد مطلب: 433755  |  تاريخ: شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷  |  ساعت: ۲۰:۰۳


یادداشت/ مجتبی شجاعی - فرماندار دلگان

اوقات فراغت ، فرصت یا تهدید

امروز یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها اوقات فراغت فرزندان در تابستان است تعطیلات تابستانه دانش‌آموزان موجب شده اولیاء نگران چگونه برگزار شدن اوقات فراغت فرزندان خود باشند.

به گزارش دلگان پرس، تردیدی نیست که اوقات فراغت با وجود فراهم سازی فرصت شناسایی ذوق و علایق دانش‌آموزان همانگونه که اشاره شد می‌تواند در صورت غفلت جامعه، تبدیل به یک تهدیدی از جنس بزه‌ها و ناهنجاری‌های فردی و اجتماعی گردد لذا اگر برای غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان برنامه ریزی‌های هدفمند و واقعی نداشته و نتیجه گرا نباشیم؛ این راه اشتباه همچنان ادامه خواهد داشت و هر تابستان چندین دستگاه مختلف اقدام به برگزاری کلاس‌های اوقات فراغتی می کنند که در عمل نیز نتیجه چندان ملموسی به جز هدر رفت وقت و اعتبارات ندارد.

همچنین در این راستا باید دستگاه‌های مختلف هر کدام به صورت تخصصی وارد این عرصه شده و برای پر کردن اوقات فراغت تابستانی دانش آموزان برنامه ریزی کنند تا نتیجه پایانی مطلوب باشد.

اما در مورد اوقات فراغت قاعدتا همه دستگاه‌ها یک کار را انجام نمی‌دهند فقط یک نگرانی از این بابت وجود دارد و آن نقض یکدیگر به لحاظ هدفگذاری، محتوا و روش‌ها است اما اگر دستگاه‌ها هم‌افزایی کنند و بر کیفیت عملکردشان بیفزایند بر این تعدد هیچ اشکالی وارد نیست.

طرح‌های غنی سازی اوقات فراغت تابستانی دانش آموزان طیف وسیعی از برنامه‌های آموزشی، ورزشی، مذهبی و فرهنگی را شامل می‌شود که تقریبا همه این موارد در برنامه تمامی دستگاه‌هایی که به این زمینه ورود می‌کنند با اندکی تغییر در کمیت و کیفیت یافت می‌شود، موضوعی که برآیند آن موازی کاری در اجرای برنامه‌های اوقات فراغت، افت کیفیت برنامه‌ها، کاهش شرکت کنندگان، هدررفت اعتبارات این بخش و در نهایت عدم کارایی مناسبت طرح‌های غنی سازی اوقات فراغت است.

از سویی وقتی نگاه به فراغت جامع، اصولی و مبتنی بر هندسه مهارت بنیان باشد و دانش‌آموزان از فرصت طولانی فراغت به مهارت‌های دلخواه و کاربستی راه پیدا کنند باید نگاه ما از فراغت مصطلح  تابستانه خارج و دامنه‌ای به فراخی یک سال وهم دوش دوره سال تحصیلی رسمی شود و فراغت ضمن تحصیل را نیز پوشش دهد.

توجه نکردن به اوقات فراغت و دست و پا گیر دیدن برنامه‌های فراغتی موجب خواهد شد تا نه تنها اوقات فراغت سرمایه دیده نشود بلکه برنامه‌ریزی برای آن نیز کاری بیهوده به نظر برسد.

امیدواریم با وضعیت آماری موجود جوانان در استان و شور و نشاط بین این قشر و ظرفیت بالای بهره مندی از این قشر در جامعه و تاکیدات و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان و همچنین نگاه خاص دولت به جامعه جوان، عزمی عمومی برای هماهنگی بهتر تمامی نهادهای متولی، خانواده‌ها و دلسوزان و فعالان اجتماعی در راستای کمک و همراهی دولت در برنامه ریزی مبتنی بر نیاز اوقات فراغت شکل بگیرد.

انتهای پیام/م.ب


http://www.dalganpress.ir/detail/News/433755/2

چاپ خبر